Ako správne umiestniť štátne symboly na školách – štátny znak a preambula, v súlade so smernicou č. 11/2010-R

Blog venovaný základným a stredným školám.

O chvíľu začína školský rok. Niekoľko noviniek ako napr. nosenie rúšok pribudne, niektoré veci ale ostávajú nezmenené – ako napr. použitie štátnych symbolov – štátny znak a preambula. Použitie štátnych symbolov na materských, základných a stredných školách upravuje Smernica č. 11/2010-R. To najdôležitejšie zo smernice sa dozviete v tomto blogu.

Ste si istý, že používate štátne symboly správne ?

Základným princípom pri umiestňovaní štátnych symbolov je ich dôstojné použitie. Nemožno ich použiť zosmiešňujúcim spôsobom tak, že ich vyobrazenie bolo navzájom v nepomere (napr. malá zástavka).

Musia byť umiestnené na dobre viditeľnom mieste tak, aby boli prístupné žiakom.

štátny znak SR

Štátny znak ako základný štátny symbol sa v zmysle heraldických pravidiel umiestňuje vždy vľavo od tabule alebo v strede nad ňou.

Odporúčaná výška štátneho znaku je 40 cm. Vhodné je aj použitie štátneho znaku s výškou 30 cm alebo 60 cm. Možnosť kúpiť  TU >> 

zastava sr

V miestnosti školy, v ktorej sa uskutočňuje výchova a vzdelávanie, sa štátna zástava použije len vo forme grafického znázornenia, nevisí na lanku ani nie je upevnená na žrdi alebo priečnom rahne.

Podľa zákona o štátnych symboloch je minimálny pomer strán štátnej zástavy stanovený na 2:3 s tým, že dĺžka môže byť najviac trojnásobok jej šírky (s prípadným posunutím štátneho znaku).

Odporúčané rozmery štátnej zástavy sú 60 cm x 90 cm, resp. 40 cm x 60 cm a 80 cm x 120 cm, a to podľa veľkosti štátneho znaku.

Vždy je však potrebné prihliadať na to, aby dĺžka štátnej zástavy bola aspoň dvojnásobok výšky štátneho znaku. Možnosť kúpiť TU >> 

Pozrite si príklady správneho a nesprávneho použitia v triedach:

Dĺžka zástavy nie je dvojnásobkom výšky štátneho znaku.

 

Nesprávne otočený štátny znak.

 

Správna veľkosť štátneho znaku k zástave. 

Výška štátneho znaku       Rozmer zástavy v x š

30 cm                                     40  x 60 cm

40 cm                                     60  x 90 cm

60 cm                                     80  x 120 cm

 

 

 

Na čo si ešte dávať pozor?

Pri vyobrazovaní štátnych symbolov je potrebné prihliadať najmä na odolnosť a trvanlivosť použitého materiálu, ako aj na bezpečnosť.

Štátna zástava a oba texty môžu byť umiestnené osobitne, ale vhodnejšie je ich použitie na jednom spoločnom paneli. Panel môže byť z plastu bez orámovania alebo s orámovaním.

Štátne symboly sa umiestňujú najmä v klasických triedach. Nepoužívajú sa v telocvični, dielni, stredisku praktického vyučovania, laboratóriu a pod., ktorých účel nie je v súlade s princípom dôstojného používania štátnych symbolov (azda s výnimkou použitia štátneho znaku).

Štátny znak, štátnu zástava (už klasická, nie jej grafické zobrazenie) a oba texty sa umiestňujú aj v riaditeľni a v inom vhodnom mieste v priestore školy.

V záujme zabezpečenia účelu zákona sa v materských školách a v špeciálnych školách predpokladá iba umiestnenie štátneho znaku. Po zvážení riaditeľa školy možno umiestniť aj ostatné symboly, čo platí aj pre hranie štátnej hymny.

——

Potrebné štátne znaky a preambuly si môžete kúpiť TU >>

Cieľom tohto príspevku bolo ukázať ako správne používať štátne symboly na školách v súlade so smernicou č. 11/2010-R.

 

ZDROJ:
Smernica č. 11/2010-R
 z 24. mája 2010 k umiestneniu vyobrazenia štátneho znaku Slovenskej republiky, štátnej zástavy Slovenskej republiky, textu štátnej hymny Slovenskej republiky a textu preambuly Ústavy Slovenskej republiky v priestoroch škôl so štátnym vzdelávacím programom

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie